Mide ağrısına doğal tedavi!

Mide ağrısına doğal tedavi!Isırgan, eğirkökü ve civanperçemi gibi bazı şifalı bitkiler, gastrit ve mide ağrılarına iyi geliyor. Önemli olan bilinçli kullanmak.

***

Mide kramplarına faydalı bitkiler

7 Gastritten kansere birçok mide rahatsızlığında; ısırgan otu, aynısafa, eğir kökü ve civanperçemi gibi bitkilerin olumlu etkileri var.

* Kurtpençesi (kibrit otu) yastığı: Küçük biir yastık kılıfına 100-200 gr kurtpençesi bitkisi doldurulur ve mide bölgesine uygulanır.
* Isırgan otu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.
* Aynısafa: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek yaprağı, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Her gün, sabah ve akşam saatlerinde birer bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.
* Civanperçemi: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca, 2 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.
* Kekik: Yarım tatlı kaşığı kekik, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca, 2 bardak taze demlenmiş çay sıcak olarak yudumlanır.
* Kekik yastığı: Dıştan kullanım için, kurutulmuş kekik dalları ve çiçekleriyle doldurulmuş küçük bir yastık kılıfı bitkiyle doldurulur ve mide bölgesine uygulanır.
* Atkuyruğu buğu kompresi: Ağrılı mide krampları, atkuyruğu buğu kompresleriyle kısa sürede yatıştırılabilir. İçinde su kaynayan bir tencerenin üstüne oturtulmuş süzgecin içine 2 avuç dolusu (Taze bitki daha etkilidir) ince kıyılmış atkuyruğu konulur.
Bitkiler, kesinlikle kaynayan suyun içine atılmaz! Tencereden yükselen buharlar, bitkiyi ısıtır ve yumuşatır. Sonunda sıcak bitkiler bir tülbendin üstüne yayılır ve tülbendin uçları birbirinin üstüne atılarak bir kompres paketi oluşturulur. Bu kompres mide bölgesine yatırılır, irice bir örtüyle iyice tesbit edilir ve birkaç saat veya bütün gece boyunca etkilemeye bırakılır. Atkuyruğu buğu kompresinin etkisinden yararlanmak için mutlaka sıcak tutacak biçimde sıkı giyinilmelidir. Böylece, kompresin sıcaklığı yitirilmemiş olur.
* İsveç Şurubu: Mide krampı başladığında, hemen 1 yemek kaşığı dolusu İsveç Şurubu biraz suyla veya bitki çayıyla inceltilerek içilir. Krampların derecesine göre, günde 3 çorba kaşığına kadar İsveç Şurubu alınabilir.
www.takvim.com.tr  HEPATİT (KARACİĞER İLTİHAPLARI)
    Karaciğerde meydana gelen bütün iltihaplı hastalıklara "hepatit" denmektedir. Hepatit yapan birçok sebepler vardır: Virüsler, parazitler, mantarlar, bakteriler, bazı ilaçlar, zehirler ve alkol başlıca iltihap sebepleridir.
    Hepatitin en tipik belirtisi "sarılık"tır. Çoğu vakalarda karaciğer yetmezliği de vardır.
    Virüslerin sebep olduğu hepatit, akut ve kronik hepatit diye ikiye ayrılır. Akut hepatit, üç tip virüsün marifetidir. A tipi virüsün kuluçka devresi 15 günle iki ay arasında değişir. B ve C tipi virüsün kuluçka devresi daha uzun olup iki ila altı ay kadardır.
    Belirtileri:
* İlk belirtisi iştahsızlık, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, eklemlerde ağrı, ateş, öksürük, nezle, göz yaşarması ve deride kaşıntıdır.
* İlk belirtilerden bir hafta sonra sarılık başlar. Belirtiler kaybolurken, ateş de düşer. Sarılık dönemi altı ila sekiz hafta kadardır. Bu müddet içinde karaciğer büyür ve hassaslaşır. İdrarın rengi koyulaşmıştır.
* Sarılık ilk olarak gözlerde başlar. Beyaz kısımlarda farkedilir bir sanlık görülür.
    Ne Yapmalı?
* Virüslerin sebep olduğu akut hepatit istirahat ve titiz bir diyetle atlatılabilir. Diyet, karbonhidratlı yiyecekler fazla verilirken; yağlı gıdalar mümkün mertebe azaltılır.
* İyi bir yatak istirahati ve karbonhidratlı beslenme ile sarılık iki ila altı hafta içinde şifa bulur.
    Kronik Hepatit:
    Kronik hepatit doğrudan doğruya başlayabileceği gibi; ihmal edilen akut bir hepatitin gelişmesi ile de teşekkül edebilir. Siroz ve karaciğer kanserine dönüşebilen kronik hepatite "aktif kronik hepatit" adı verilir.
    Tedavi, idrar, dışkı, kan ve salyadan alınan örneklerin test edilmesi sonunda başlatılır. Tedavinin şekli, hepatite sebep olan mikroorganizmanın cinsine bağlıdır.

www.bitkievi.com/hepatit.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !